Spring navigationen over
Unknown image

InHouse vask og finansiering - fleksibel og økonomisk vaskeriløsning

Rent og pænt tøj, er en del af virksomhedens ansigt udadtil. Det er vigtigt, at der ikke er pletter og snavs på tøjet når medarbejderne møder virksomhedens kunder. Mange vælger i dag eksterne vaskerier eller rens for at få ordnet tøjet. Men det er muligt for jer, at vaske selv, med en masse fordele.
Inhouse vask giver en større kontrol over vaskeprocessen, mulighed for at tilpasse vask efter specifikke behov, og det kan være omkostningseffektivt på lang sigt. Yderligere, ved at håndtere tøjvasken internt, kan I som virksomhed hurtigt reagere på akutte behov og sikre en konstant tilgængelighed af rent tøj. At have inhouse vask sikre:

  • Fleksibilitet: Tilpasning af vaskeprocessen til specifikke tøjtyper og pletter.

  • Økonomisk fordelagtigt: Langsigtet besparelse på servicegebyrer og transportomkostninger.

  • Hurtigere turnaround: Ingen ventetid på ekstern service; tøjet er klar, når det behøves.

  • Kvalitetskontrol: Sikrer ensartet rengøringskvalitet og forebygger skader på tøjet.

  • Længere holdbarhed: Tøjet vil holde længere, da inhouse vask er mere skånsomt for tøjet, og det giver også en økonomisk besparelse

Inhouse vask og finansiering via Elgiganten erhverv er et samarbejde med tre stærke virksomheder, hvilket er din garanti for rådgivning om den rette løsning til din virksomhed.

Finansiering af inhouse vask

Vi er klar over, at indkøb af professionelle vaskemaskiner og tørretumbler kan være et stort udlæg. Derfor tilbyder vi selvfølgelig at få investeringen finansieret således I deler beløbet op i flere bidder. Finansieringen er gennem Elgiganten erhverv. For at høre mere om inhouse vask og finansiering, så udfyld kontaktformularen nedenfor, så vender vi tilbage inden for 1-2 arbejdsdage. 

Case: Restaurant Pluto i København

Restaurant Pluto har en årlig besparelse på 400.000 kr.

Restaurant Pluto, der er kendt for sin gode mad og stemning, ligger centralt placeret i København har tidligere fået vasket alt deres tøj og duge af et eksternt vaskeri. De blev hurtigt interesseret i at høre mere om mulighederne med inhouse vaskeriløsning som både kunne spare dem penge og være mere fleksibel så de mange medarbejdere altid var velklædte.

Pluto valgte at gå videre med en inhouse vaskeriløsning, og har fået installeret Miele Professional maskiner, og medarbejderne står nu selv for vask og tørring af tøj og duge. Da løsningen har automatisk sæbedosering bliver der ikke overdoseret, men kun brugt det nødvendige sæbe.

”Meget hurtigt viste det sig, at investeringen i InHouse vask har været vores hidtil bedste investering!”