
XPLORA

X5 Play
X5 PLAY giver dig alle de fantastiske fordele, som du fik med det tidligere produkt, X4, og så får du en række opdaterede funktioner og et nyt design. Der medfølger en Qualcomm-mikrochip til hurtig og pålidelig brug. X5 er også vandafvisende og tilpasset til at kunne tåle et barns aktive hverdag. Se alt på den 1.4" store TFT-skærm, der er lysere og hurtigere end LCD. X5 har desuden et kamera på 2 MP, som er perfekt til selfies!
SIM-kort medfølger i pakken.

Funktioner:
- 4G, 3G, 2G
- Android OS
- #GOPLAY
- Kamera på 2 MP
- Vandtæthed: IP68 (ned til 1,5m/30 min (NB! bør ikke bades med))
- 800 mAh batteri/72 timer stand-by
- 1.4” TFT-skærm
- Ringe- og SMS-funktion
- GPS
- Skridttæller

GPS
Følg med på dit barns lokation via X5 PLAY. Takket være GPS-funktionen kan du trygt og bekymringsfrit følge med, når dit barn er ude at opleve og lege. Du kan også oprette trygge zoner i forældre-appen, der vil give dig besked, når barnet forlader og ankommer til zonen.

Kommunikation
Uret er også en telefon! Et inkluderet SIM-kort gør det muligt at ringe til - og modtage samtaler fra XPLORA-enheden. På den måde kan du let komme i kontakt med dit barn og godkende op til 50 andre kontakter, som barnet kan kommunikere med via mobiluret. Dit barn kan enkelt ringe eller modtage samtaler ved at swipe på skærmen. Uret kan også modtage SMS’er, som kan besvares med forudinstallerede beskeder, emojis og talemeddelelser – ingen kedelige tekstbeskeder!

Tag billeder
Takket være et kamera på 2 MP kan X5 tage fine billeder, som dit barn kan dele med dig dagen igennem. Og selvfølgelig følger XPLORA GDPR-lovgivningen, så du ikke skal bekymre dig om lagring, eller at billederne havner på internettet. X5 kan lagre 1000 billeder, og disse kan anvendes som baggrund, hvilket kan sætte et personligt præg på telefonuret.

#GOPLAY
Aldrig før har børn været mindre aktive eller haft mere skærmtid end i dag. Denne tendens ønsker XPLORA at bidrage til at ændre. Børn bør være aktive, udforske og opleve verden – derfor har de lanceret verdens første GOPLAY-aktivitetsplatform, der kombinerer fysisk aktivitet med underholdning! XPLORA er et av de mest pålidelige produkter i denne kategori og har vundet flere priser som Europas førende telefonur for børn. Med X5 PLAYs skridttæller får børnene mulighed for at optjene XPLORA-coins via #GOPLAY, hvor de kan vinde eller handle præmier. XPLORA har dannet partnerskab med SONY, PlayStation, Netflix Spy Racers og flere andre for at kunne skabe spændende konkurrencer og udlodde præmier.